Za nami liminalne, kojące zmysły 99. RAM Session: Pior Paduszyński i Tomasz Mreńca

Łukasz Lorenc | Utworzono: 25.06.2026, 20:37 | Zmodyfikowano: 25.06.2026, 20:37
A|A|A

fot. Henryk Mamica-Hüsken

99. odsłona cyklu RAM Session zamieniła Studio Słuchowiskowe Radia RAM w przestrzeń zawieszoną gdzieś pomiędzy jawą a snem. Duet Piotra Paduszyńskiego i Tomasza Mreńcy czarował za pomocą subtelnych dźwięków, ambientowych pejzaży i muzykalnej spontaniczności, w której równie ważne jak same dźwięki były spokój, skupienie i uważność.



Daleko od klasycznej, koncertowej narracji, a tonąc w eksperymentalnych tkankach; wrocławscy artyści zaszyli w bas swoją wrażliwość, bez wątpienia – na zawsze! Magiczne brzmienia pozytywki i skrzypiec, syntezatorowe częstotliwości, pianistyczne zawiłości, ambientowa teksturalność... to niewyczerpywalny areał przyjemności.  Muzyka rozwijała się powoli, niemal niezauważalnie, opierając się na niuansach brzmieniowych.

Wspólny projekt artystów, znany pod nazwą „Liminal Spaces”, znalazł swoje odzwierciedlenie również podczas koncertu. Artyści zrezygnowali z zapowiadania kompozycji, na rzecz jednej, długiej opowieści, ze spajającą pomiędzy partiami wrażliwością. Każdy utwór przypominał niedopowiedziany filmowy kadr, pozostawiając publiczności i słuchającym tramsmisji – dużo swobody do własnych skojarzeń – ilustrujących emocje. 

Wszyscy poddaliśmy temu medytacyjnemu rytuałowi. Można było odnieść wrażenie, że w Studiu Słuchowiskowym zatrzymał się czas. Koncert Paduszyńskiego i Mreńcy był wydarzeniem dla tych, którzy w muzyce szukają nie tyle melodii czy rytmu, ile doświadczenia. Taki wieczór to święto kontemplacji; gimnastyka dla wyobraźni i marzycielska wycieczka do osobistej Nibylandii.

Retransmisja koncertu już w niedzielę 28 czerwca od 20:00 w DAB+ Radio Wrocław Kultura i na www.radiowroclawkultura.pl.

99. RAM Session poprowadził Łukasz Lorenc. Koncert zrealizowali Jarek Warczygłowski i Rajmund Miszczuk. Relację dźwiękową przygotowała Marta Gutowska. Za zdjęcia i wideo odpowiada Henryk Mamica-Hüsken, a oświetlenie Łukasz Fudro.

Do tej pory na RAM Session zagrali: Positive Thursdays in Dub, Funky New Orleans, neony, Naaman, SYNAPTINE, Night Marks, YUUKI, Kapela Timingeriu, The Lions, Oxford Drama, NOTOPOP, ŜANĜO - Zmiana Wibracji Ziemi, Janek Samołyk, Bethel. Sinusoidal, Venter, ENDY YDEN, Tempus Fantasy, Michał Zygmunt, HooDoo Band, The Crackers, Poprzytula, Joanna Kaczmarek, Paśko i zespół Co To, Foliba, SLOW, Hello My Sunshine, Kroki, Melika, Jabłonka, Ania Kłys, Chillove, KAGYUMA, Anna Rejda & Rejdpohone, Yarosh Organ Trio, Girls On Fire, Sam Alty, VERTIGO JAZZ PROJECT, Sam & Bart, Trelecaster, MAPA, Tomasz Mreńca, More Wine Please, MIN t, Bluszcz, Pełech & Horna Duo, Naphta, Broad Peak, Bleeding Moses, SHE-la, The Cuban Latin Jazz, Giss, Adrianna Styrcz, ShataQS, Francis Tuan, Fox in the Box, Frankenstein Children, George Dyer Band, Älskar, Evorevo, Resoraki, Gaijin Blues, Charles Pakowsky, Electric Groove Gang, MUNDINOVA, Marek Niedzielski, Tortex, Zima Stulecia, Natalia Szczypuła, Follow Rivers, Tom J, Kołdra, Mahjong, kwit/квіт, Michał Bober, Guest Julka, nago, Dezydery, Kamil Kempiński, noco, EKHTO, Joulie Fox, Peter J. Birch, kilka czułości, Galecki, Maliny, Bad Ritual, Biały Falochron, asl33p, Indian Rain, villaz, imasleep, Jacko Brango, Rogal Salut!, TANTFREAKY, Szysz, sneaky jesus, Rafał Pietrzak (Cierpienia Młodego Rejwera), SHRON, Norbi & Wika.

REKLAMA

To może Cię zainteresować