Renata Mauer-Różańska kandydatką do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia!

Radio RAM, RW, GN | Utworzono: 10.03.2021, 10:05 | Zmodyfikowano: 10.03.2021, 14:22
A|A|A

fot. mat. prasowe

Tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia – „Civitate Wratislaviensi Donatus” przyznaje Rada Miejska Wrocławia wybitnym osobom, odgrywającym istotną rolę w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym.

Jacek Sutryk rekomenduje do tego najważniejszego wrocławskiego tytułu wybitną sportsmenkę, Renatę Mauer-Różańską.

– Renatę znam bardzo dobrze. Imponuje mi nie tylko jako multimedalistka olimpijska, która wygrywała Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Polski, ale też jako perfekcjonistka w życiu codziennym i, co może najważniejsze, dobry człowiek. Mimo wielkich osiągnięć pozostała niezwykle osobą, która stanowi wzór nie tylko dla młodych sportowców – podkreśla prezydent Wrocławia.

Renata Mauer-Różańska urodziła się 23 kwietnia 1969 roku w Nasielsku pod Warszawą. W 1989 roku przywdziała barwy Śląska Wrocław. Uczestniczyła w czterech igrzyskach olimpijskich (Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000, Ateny 2004), zdobywając trzy medale: dwa złote (Atlanta 1996 – karabin pneumatyczny 10 m i Sydney 2000 – karabin sportowy trzy postawy) oraz brązowy (Atlanta 1996 – karabin sportowy trzy postawy). Jest też trzykrotną medalistką mistrzostw świata i sześciokrotną – mistrzostw Europy. W 1996 roku wygrała Plebiscyt Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski, wyprzedzając Pawła Nastulę, Andrzeja Wrońskiego i Roberta Korzeniowskiego. W latach 2010-18 była radną Rady Miejskiej Wrocławia. Obecnie pracuje jako nauczyciel akademicki na wrocławskiej AWF.

- Dla mnie to ogromny zaszczyt, słyszeć, że prezydent miasta widzi mnie w gronie ludzi tak zasłużonych dla Wrocławia. To wielkie wyróżnienie i wielka nobilitacja. Nie jestem tylko do końca przekonana, czy na to zasługuję – komentuje Renata Mauer-Różańska.

Rada Miejska Wrocławia od 1993 roku do tej pory uhonorowała tym tytułem 34 osoby. Jako pierwszego wyróżniono prof. Alfreda Jahna, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 1962–1968, a w roku poprzednim uhonorowano Macieja Łagiewskiego, prawnika i historyka, długoletniego dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować